Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Erat ” Emekliler Zorda

Erat ” Emekliler Zorda

Tüm Emeklilerin Sendikası 2017 Alanya Şube Başkanı Kıymet Erat, yaptığı basın açıklamasında, “emekliler zorda”dedi. Türkiye genelinde bütün şubelerde basın açıklaması yapıldığını ifade eden Erat şunları söyledi. ” Demokratik toplumların olmazsa olmazı olan örgütlenme özgürlüğümüz gasp edilmek isteniyor.
Emeklilerin sendika kurması biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir. Oysa bugün emeklileri bırakalım insanca yaşamı, çok büyük bir kısmı açlık sınırının altında ölüm ile yaşam arasında hayata tutunmaya çalışıyor. Geriye kalanların tamamı (istisnalar hariç) yoksulluk sınırının yarısı kadar maaş alamıyor.
Yani emeklilerin sendika çatısı altında örgütlenmesi zorunlu ihtiyaçtan kaynaklıdır. Özetle bedelini peşin ödediğimiz emeklilik hakkımızın insanca yaşamamızın güvencesi olması gerekir. Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler herkesin sendika kurabileceğine hükmetmektedir. Yine anayasamızın 90. Maddesinde iç hukukun uluslararası sözleşmelerle çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır denilmektedir. İç hukukta bir düzenleme yapılmamışsa, sorun bizim değil, sorun yasa koyucularındır. Haklar yasadan önce geleceği bütün hukuk çevrelerinin üzerinde mutabık kaldığı bir gerçektir. Bu nedenle ilgili iş mahkemesinin TÜM EMEKLİSEN SENDİKASI ‘NI kapatması bize göre hukukla bağdaşmıyacaktır. Zaten idarenin kapatma davası siyasi bir tercih olup, demokrasiyle ve hukukla ilgisi yoktur.
HATIRLATMAK İSTİYORUZ:

Emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez idari bu sevdadan vazgeçmelidir.

Mahkemenin de uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış sendika hakkımızı gözeteceğini umuyor, demokratik ve vicdanı bir kararla sendikamızın kapatılması davasını ret
etmesini bekliyoruz..”
Haber: Zeki Demir

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.