Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

EMEKLİLER ACI REÇETEYİ YIRTIP ATACAKLAR

1 sene önce
133 kez okundu
EMEKLİLER ACI REÇETEYİ YIRTIP ATACAKLAR

Türkiye çapındaki oluşumunun sendikalaşma yolunda olduğunu 19Mart2023 de ANKARA BULUŞMASI’nda ilân eden Türkiye Bağımsız Emekliler Platformunun İZMİR İl Temsilciliği 29. 03.2023de toplanarak gündemi değerlendirdi. Toplantı Yönetim Kurulu, Ege Bölge, İl, Karşıyaka, Bornova,Buca İlçe temsilcileri ve üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. İl Temsilcisi Şenay Sertatıl açılış konuşmasında emeklilerin içinde bulunduğu zorluklardan bahsederek, en düşük emekli aylığının 5500₺ den , asgarî ücretin altında bir ücret olan 7500₺ ye yükseltilmesinin yeterli olmadığından söz ederek, 9500₺ açlık sınırına dahi ulaşamıyan bu tutarın emeklinin sorunlarını çözmeyeceğini belirtti.
Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi ile ilgili tüm katılımcıların görüşlerini belirtmesinden sonra, TÜRBEP’in Ankara Buluşması’ nın sendikalaşma yolunda yapılan çalışmaların basın açıklaması olduğunu, hakların alınmasında en etkili yolun örgütlü bir topluluk haline gelmek olduğunu, bunun en güzel yolununda sendika kurmadan geçtiğini belirten GnBşkYrd. Esma Müjgan Çelikkol; bugünün iktidarının belirlediği emekli zammının göstermelik, yetersiz ve emekli sorununu çözüme odaklı olmadığını, yapılması gerekenin köklü bir çözüm getirmek olduğunu belirtti.
Ayrıca 2002 yılında 184 ₺ asgarî ücretin 1,5 katı olan 257₺ en düşük emekli aylığının, bugün asgarî ücret seviyesine çıkarılması taleplerinin yanlış olduğunu belirtti.

GnBşkYrd. Esma Müjgan Çelikkol :
“2023 yılı başında olması gereken asgari ücret Disk tarafından 13200₺ talep edilmişken 8506₺ olarak belirlendiğini, bu rakam baz alınarak en düşük emekli aylığı belirlenmesinin emeklinin uğradığı haksızlığı bilmemek olduğunu ifade etmiştir. Emeklinin geliri 20 yıl önce yoksulluk sınırının üstünde iken bugün açlık sınırına bile ulaşmayan artışlar kandırmaca göz boyamadır.
– Emekli kendisine dayatılan bu acı reçeteyi yırtıp atacak, adaletin işlediği demokratik yollarla, yasal ortamlarda mutlaka hakkını alacaktır.
– Köklü çözüm 4447 ve 5510 sayılı yasaların yerine Yeni Emekli Yasası çıkarılmasıdır. Emekliye 20 yıldır uygulanan haksız hukuksuz fakirleştirme politikası ile cebinden hayatından refahından çalınanların üstü örtülmeyip maddi ve manevi tazminat olarak ödenmesi gereklidir.
– Bunun yanısıra çılgın enflasyona karşı koruma amacı ile her ay maaş güncellenmesi, 4 maaş ikramiye, her yıl promosyon, sosyal devlet gereği sağlık, barınma, ısınma, ulaşım, enerji ve sosyalleşme konularında gerçek çözümler getirilmesi gereklidir.
– En önemlisi de sendikalaşma önündeki yasa engellerinin kaldırılması mücadelesinin verilmesidir.
– Mücadele konularında konunun uzmanı kişilerin oluşturduğu komisyonlar oluşturmak hayatî önem taşımaktadır. Örneğin Emekli Yasası ve Tazminat Komisyonu, Emekli Sendikalaşma Yasa Komisyonu vb gibi.” diyerek görüşlerini belirtmiştir.

Daha sonra toplantıda Metin İmer başkanlığında TÜRBEP İZMİR TİYATROSU kurulması, ayrıca Web sayfası kurulması çalışmalarının yapılmasının yönetime iletilmesi kararlaştırılmıştır.
Seçim ortamında olduğumuz bu dönemde yönetime aday olanlara ve yönetime geleceklere iletilmesi öngörülen konular belirlenmiştir. Bunlar Sosyal Güvenlik (Emekli) Bakanlığı kurulması ve Yeni Emekli Yasası çıkarılmasıdır.
Genel Başkan Sn MEHMET ÖZTÜRK ‘ün tüm üyelerin, TÜRBEP’in kendi içinde ve dışında adına özgü bağımsız davranışlarını sürdürmesi, politik söylemlerden uzak durulması gerektiği isteğine her ortamda özen gösterilmesi dilekleri ile toplantıya son verilmiştir.
Esma Müjgan Çelikkol
TÜRBEP GnBşkYrd
30.03.2023

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.