Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

EĞİTİM, GELİŞİM VE KARİYERDE EBEVEYNİN ROLÜ ALTSO’DA ANLATILDI

EĞİTİM, GELİŞİM VE KARİYERDE EBEVEYNİN ROLÜ ALTSO’DA ANLATILDI

ALTSO Akademi’nin 2023 Yılı 1. Dönem Kişisel Gelişim Seminerleri ‘Eğitim, Gelişim ve Kariyerde Ebeveynin Rolü’ konulu seminerle devam etti.

03 Haziran 2023 Cumartesi günü ALTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere, ALTSO Başkan Yardımcısı Yakut Nazlı Benal da katılarak, konuşmacı Prof. Dr. Figen Çok’a çiçek takdim etti.

Seminerde katılımcılara önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Figen Çok, çocukların bir kişilikle dünyaya geldiğini belirterek, ülkemizde anne babaların çocuklar için çok fedakar olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çok, “Anne babalar ‘ben çocuğum için en iyisini bilirim’ yaklaşımı içerisinde. Ülkemizde anne babalar çocukları için fedakâr. Dünya üzerinde bu kadar fedakârlık yok. Çok ayrıcalıklı bir yapımız var. Biz çocuğun yaşamında ana aktör değiliz. Yardımcı roldeyiz. Anne, babalar bunu dikkate alarak kendi isteklerini çocuklara dayatmamalı” dedi.

‘AKILLI TELEFONLAR EN ÖNEMLİ SEBEP’

Çocukların geç uyuması ile ilgili de konuşan Çok, “Çocukların geç uyumasının nedeni olarak en önemli sebep akıllı telefon olarak gösteriliyor. Uyumak için melatonin hormonu salgılanmalı. Telefonun ekranındaki beyaz ışık melatoninin salgılanmasını önlüyor” dedi.

Beyin gelişiminden de bahseden Çok, “Başka işlerle uğraşmak çocuk ve ergenler için yararlı, beyinlerin farklı bölgelerini aynı anda çalıştırabiliyor. Farklı yerleri desteklediğiniz zaman beyin performansı iyi çalışıyor. Doğan Cüceloğlu, anne ve babalara çocuk okuldan döndüğünde bugün doya doya oynayıp oynamadığını sormalarını istemişti. Anne ve babalar, ‘Benim çocuğum hiç yürümüyor’ diyor. Psikolog, ‘Siz spor yapıyor musunuz?’ diye sorunca anne ve babalar, ‘Bu yaştan sonra ben ne spor yapacağım’ diyor. Kendi yapmadığımız şeyleri çocuklardan istiyoruz” diye konuştu

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.