Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bursa’ da siyasi partilerden tepki gecikmedi

2 sene önce
203 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç
  • BUSKİ’nin Kovası Okus Pokus Olup Kayboldu! Muhalefetten “Bursa’yı Bir Damla Suya Mahkum Ettiniz!”

BUSKİ’nin restorasyon işleminde duvarındaki çeşme ve kovanın kaldırılmasına il Başkanlarından sert tepki! Bursa’nın şehir şebeke suyunu sağlayan BUSKİ ana binasının restorasyonunda çeşme-kova figürlerinin unutulmasına siyasi il başkanları çok sert tepki gösterdi. Recep Altepe’nin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zamanlarda 19 mayıs 2017 yılında Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) merkez binasının yan duvarında yer alan ışıklı çeşme figüründeki damlaların boşa aktığını fark eden 5’inci sınıf öğrencisinin uyarısı üzerine damlaların altına “kova” figürü konulmuştu. Karacabey Şehit Serkan Şahin Ortaokulu öğrencisi Hamza Kurt, gönderdiği mektupta, BUSKİ binasının yan duvarındaki çeşme figüründeki 4 damla suyun boşa aktığını aktardı. Kurt’un uyarısı üzerine çeşme ve 4 su damlası figürünün bulunduğu duvara, damlaların boşa akmaması gerektiğini anlatmak ve su tasarrufuna dikkati çekmek amacıyla “kova” eklenmiş, Zamanın BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Hamza Kurt’u makamında kabul ederek, ilgisi ve dikkatinden dolayı tebrik etmişti. Son yapılan restorasyon ve cephe sağlıklaştırma da çeşme-kova figürü ortadan kaldırıldı.

“Olaya tepki gecikmedi.”

Zafer Partisi İl Başkanı Halil İbrahim AYDIN; “Oradaki figür bize suyun ne kadar ekonomik kullanmamız gerektirdiğini hatırlatıyordu. Bu hadise bize yine “Bursa bu kadar kötü yönetilemezdi!” gerçeğini birkez daha yüzümüze vurdu.” dedi.

DSP İl Başkanı Hüseyin Cahit Akıncı; “Bursa’nın tarihi ve sosyal figürlerini restore ediyoruz diye teker teker yok ediyorlar. Son örnek bir damla su için 90-100 kilometre isale hattı çekerek su ihtiyacını karşılamak için hamle Büyükşehir’in en güzide kurumu tarafından on yılların figürünün abra kadabra ile ortadan kaybolması!” dedi.

Genç Parti İl Başkanı Tuncer Mutlu; “Bursa barajlarının yüzde 20’lere düştüğü bu günlerde BUSKİ’yi yöneten zihniyet tarafından “suda tasarruf” hadisesini bizlere hatırlatan simgenin biranda yok edilmesini hangi mantıkla gerçekleştirdiklerini bilemiyoruz!” dedi.

HÜDA-PAR İl Başkanı Mehmet Şimşek; “Bizim geleneksel önemli değerlerimizden biri su tüketimidir. Oradaki kova figürü bize tasarrufu hatırlatıyordu. Her ne olduysa o figür çeşmesi ile birlikte kalktı. Bursa su üstünde kurulan ama su fakirliğini iliklerine kadar hisseden bir şehir. Üzgünüz.” dedi.

SOL Parti İl Başkanı Uğur Kurt; “Konuya ideolojik açıdan değil yurttaşların gözüyle bakmamız gerekiyor. Oradaki kova simgesi sadece bir anlamda değil 7 anlamıyla Bursa’ya mesaj veriyordu. Kaldırılması bizi üzmüştür.” dedi.

Gelişim ve Demokrasi Parti İl Başkanı Zeki Baştürk; “Dikkatlerin yıkımlara kilitlendiği bir dönemde kovanın yok olması bana şaşırtıcı gelmiyor. İsmi Atatürk olan her binayı yıkan bir Büyükşehir ve Hükümet ile mücadele ederken; suyun önemini vurgulayan bir simgenin hafızalardan silmek için kazınmasına inanın sade vatandaş olarak da  eğitimci olarak da çok üzüldüm.” dedi.

Gelecek Parti İl Başkanı Alparslan Yıldız; “Büyükşehir’in su kullanımı için yırtındığı bir dönemde BUSKİ yöneticilerinin kovayı kaldırması manidardır. Büyükşehir’in yönetilmediğinin en açık göstergesi basit gibi görünen bu olaydır. Büyükşehir Meclisi’nde bu konu gündeme gelmeli ve muhalif partilerin temsilcileri bu konuyu sormalıdır.” dedi.

Memleket Parti İl Başkanı Güner Aklan; “BUSKİ’nin yönetim şeklini de bu yaşanan olayla görmüş olduk. Basit bir hadise gibi görünen bu olay su tüketiminde kamuoyu ile paylaşılmayan bazı gerçeklerin olduğu hususunda bizleri endişeye sevk etmektedir. Bursa Barajları hakkında su miktarıyla ilgili hergün farklı bilgiler verilmektedir. Hiç bir ilde su miktarı bizdeki kadar düşük değil!” dedi.

Saadet Parti İl Başkanı Mehmet Atmaca; “Kovanın oradan kaldırılması bir kentin tarihi hafızasının da Büyükşehir’i yönetenler tarafından silme çabası olarak görüyoruz. Kova orada kendine yüklenen anlamların dışında mesajlar içeriyordu.” dedi.

Demokrat Parti İl Başkanı Çağrı Kaplan; “Büyükşehir’e bu olayı sorduğunuzda tek cevap alıyorsunuz “Münferit” O halde sorumlulara neden idari bir ceza vermiyorsunuz? Bizlerde biliyoruz ki; bu işlem yönetimin onay olmadan kesinlikle yapılamaz! O işleme kim onay verdi ise Bursa’nın kültürel bir figürü olan nesne “kova” aynı ebat ve şekli ile geri getirmeli, bunun maliyeti de o şahıstan tahsil edilmelidir. Tasarruf noktasında bizlerin dikkatini çeken bir figürü bu kadar düşüncesizce kaldırılmasın arkasındaki sebepler araştırmalı sümen altına itilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Reklam
Kullanıcı
Kanalda toplam 921 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.