Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

AkbeleneDokunma

AkbeleneDokunma

Haber: Esma Müjgan Çelikkol #AkbeleneDokunma
KARABURUN KENT KONSEYİ’nin önderliğinde, yerel STK larla düzenlenen “Toprağıma, Suyuma, Ormanıma DOKUNMA” Eyleminde bir basın bildirisi okunarak ; birilerinin zenginleşmesi için ormanlarımızın katliama uğratılmasına son verilmesi istenmiştir.
Okunan basın bildirisi aşağıdadır:

“AKBELENE DOKUNMA, ORMAN KATLİAMINA SON VER
Anayasa’nın 169. Maddesinin 1. Fıkrasında devlete hali hazırda mevcut bulunan orman alanlarını koruma görevi yüklendiği gibi orman alanlarının genişletilmesi için gerekli kanunları koymak ve tedbirleri almakta devletin görevleri arasında sayılmaktadır. Anayasaın bu hükmüne karşılık.
Akbelen Ormanı, Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne yakıt kaynağı sağlanabilmesi için Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş (YK Enerji) ye satılmış ve 740 dönümlük bu ormanda Tarım ve Orman Bakanlığı onayıyla linyit madeni işletmesi açılmasına izin verilmişti. Bu firma, Limak ve IC Holding iştirakidir.
Akbelen Ormanı’nda açılmak istenen kömür madenine karşı yerel halk – köylüler – yaşam alanı savunucları 2019 dan beri mücadele ediyor. İkizköylülerin Orman Genel Müdürlüğü’ne karşı Muğla 1’nci idare Mahkemesi’nde açtığı yürütmeyi durdurma davası sürerken Akbelen Ormanı’nda Temmuz 2021 de 100 den fazla kızıl çam ağacı kesilmişti. Ağaç kesimleri İkiz köylüler ve çevre yaşam savunuclarının bölgedeki yoğun protestoları ile durdurulmuştu. İkizköylüler ormanda çadır kurarak nöbet tutmaya başlamışlardı.
İkizköylüler – yaşam savunucuları projenin iptali için açtıkları il davadan sonuç alamadı. Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nin Ağustos 2021 de verdiği yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına yönelik itirazı, İzmir Bölge İdari Mahkemesi 7’nci Dava Dairesi tarafından Aralık 2022 de reddedildi.
24 Temmuz 2023 Pazartesi sabah 05:45 te Jandarma nın kontrolünde Orman Bölge Müdürlüğü elemanları ormana girerek ağaç kesimine yeniden başladı ve tüm protestolara direnişe karşın sürdürülüyor. Köylüler, yaşam savunucuları güvenlik güçlerinin orantısız güç uygulaması ile karşı karşıya.
Devlet eliyle yapılan bir doğa katliamıdır. İklim krizi her gün daha şiddetlenirken, dünya genelinde kırmızı alarmlar verirken dünyamız, her geçen gün yaşanmaz bir yere dönüşürken rant için ormanların yok edilmesini kim kabul edebilir. Bir avuç sermayedarın zenginliği daha çok artsın diye yapılan katliamdır. Bu gün dünyadaki tüm bilim çevreleri kabul etmektedir ki küresel ısınmaya en çok sebep olanların başında fosil yakıt kullanımı gelmektedir. Kömür bunların en tehlikelisidir. Atmosfer de sera gazı oluşmasının en başlıca sebebi fosil yakıt kullanımıdır. Sera gazlarının atmosferde kontrolsüz bir şekilde artması sebebiyle daha yüksek oranda güneş ışını sera gazlarıyla tutularak yer kürenin daha fazla bir ısınmasına sebep oluyor. Kömür ocaklarının fayda ömrü, ağaçların ormanlarımızın ömrü ile kıyaslanamayacak kadar kısadır.
Ayrıca bölge Milas, Bodrum yarımadasının su havzasıdır. Orman kesildiğinde bu su havzası kuruyacak, Yaşam bitecektir.
Akbelen Ormanında ağaçların kesilmesine derhal son verilmeli, firma ile yapılan anlaşmalar fesh edilmelidir. Vahşice katledilen orman sahalarının hızla rehabilite edilmesi için gerekli çalışmalara gün geçirilmeden başlanmalıdır. ”

#topragımasuyumaormanımadokunma
#birağaçdahaeksilmeyeceğiz
#akbelenedokunma
#akbelenormanınıvermeyeceğiz
#dayanışmayaşatır

PAYDAŞLAR
CUMHURİYET HALK PARTİSİ KARABURUN İLÇE BAŞKANLIĞI
DİSK EMEKLİLER SENDİKASI
KARABURUN KADIN PLATFORMU
KARABURUN KENT KONSEYİ
KARABURUN ZİRAAT ODASI
MORDOĞAN YAŞAM DOSTLARI DERNEĞİ
PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ KARABURUN ŞUBESİ
ŞEYH BEDREDDİN BÖRKLÜCE MUSTAFA KÜLTÜR SANAT VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
TÜRK ANNELER DERNEĞİ MORDOĞAN ŞUBESİ
YARIMADA SOSYAL SORUMLULUK DERNEĞİ

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.