Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

2. ENGELSİZ KENT ALANYA FESTİVALİ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 sene önce
61 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in engelli bireyler ve aileleri için düzenlediği 2. Engelsiz Kent Alanya Festivali gerçekleştirildi. Yürüyüş ile başlayan ve birbirinden renkli gösteriler, stantlar ile devam eden festivalde konuşan Başkan Yücel, “Alanya’nın her yönüyle engelsiz bir şehir olmasını, engelli bireylerin huzur ve mutlulukla, hayatlarında hiçbir engel olmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

  1. Engelsiz Kent Alanya Festivali, Alanya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Festival, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde festival alanına kadar gerçekleştirilen yürüyüş ile başladı. Bando takımının eşlik ettiği yürüyüşe binlerce engelli vatandaş, aileler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşün ardından ilk olarak Alanya Belediyesi Engelsiz Mehter Takımı izleyicilerin alkışları eşliğinde gösterilerini yaptılar.

 

Parlayüksel İlkokulu öğrencilerinin işaret dili ile katıldığı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festivale; Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, MHP Antalya Milletvekili Adayı Oğuzhan Çelik, Alanya’daki siyasi partilerin ilçe başkanları ve yönetimleri, Alanya Belediyesi Meclis Üyeleri, Alanya’daki oda ve STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BAŞKAN YÜCEL; “BİR GÜN DEĞİL HER GÜN ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz festivalin ilk konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi’nin engelli vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmalarla Dünya’ya örnek olan bir belediye olduğunun altını çizerek, “Bu çalışmalarımızı bu anlamlı haftada yaptığımız bir festival ile taçlandırıyoruz. Biz, kurmuş olduğumuz Engelli Koordinasyon Merkezi ile bir gün değil her gün engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Alanya’da yaşayan tüm engelli çocuklarımıza ve engelli kardeşlerimize hayatlarının her alanında destek olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizde engellilere yönelik meclis kararları alan ve yönetmelikler hazırlayan öncü belediyeler arasındayız. Şehrimizi dizayn ederken de Engelsiz Kent Yönetmeliği’ne göre çalışmalarımızı yapıyoruz.” dedi.

 

BAŞKAN YÜCEL; “ALANYA HER YÖNÜYLE ENGELSİZ BİR ŞEHİR”

Alanya’ya tatil amaçlı gelen engelli vatandaşlar için de çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Yücel, “Turizm Kenti Alanya’mızda kentimizi yurt içinden ve yurt dışından ziyaret eden engelli vatandaşlarımız da otelinden ulaşımına, restoranlarından, tarihi yapılarına ve denizine kadar Alanya’nın tüm nimetlerinden hiçbir engelle karşılaşmadan faydalanabilmektedir. Alanya’daki tüm kurumlarla iş birliği ve uyum içinde çalışarak Alanya’nın her yönüyle engelsiz bir şehir olmasını, engelli bireylerin huzur ve mutlulukla, hayatlarında hiçbir engel olmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Yücel’in ardından söz alan Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer’de çalışmaları yakından ve ilgiyle takip ettiğini belirterek Başkan Yücel nezdinde Alanya Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

EĞLENCELİ GÖSTERİLER AYAKTA ALKIŞLANDI

Protokol konuşmalarının ardından Alanya’daki milli olmuş engelli sporcular ödüllendirildi. Festivale katılan milli voleybolcu Ecem Aknam’ın imzaladığı voleybol topları, Kaymakam Ürkmezer ve Belediye Başkanı Yücel tarafından sporculara verildi. Daha sonra Sakine Nesibe Zamanoğlu Özel Eğitim Uygulama Okulu, Alanya Belediyesi Engelsiz Halk Oyunları Ekibi, Alanya Belediyesi Engelsiz Ritim Grubu, Seçkin Orhan’ın solo performansı ve Alanya Belediyesi Farkındalık Korosu’nun gösterileri sahnelendi. Son olarak sahneye çıkan Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu Orkestrası eşliğinde engelli bireyler eğlence dolu anlar yaşadılar. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’de engelli çocukların coşkusuna ortak oldu.

STANTLARA İLGİ ODAĞI OLDU

 

Festival kapsamında kurulan stantlar da vatandaşlar ve engelli bireyler tarafından yoğun ilgi gördü. Festivalde engelli vatandaşların el emeği ürünler, engelli bireyler için medikal ürünler, yiyecek ve içecekler gibi pek çok konuda stant kuruldu. Stantların yanı sıra Alanya Belediyesi’nin farkındalık parkuru da vatandaşlar tarafından oldukça beğenildi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, MHP Antalya Milletvekili Adayı Oğuzhan Çelik ve MHP Alanya İlçe Başkanı Mustafa Sünbül ile birlikte stantları gezdiler ve engelli vatandaşlarla bir araya geldiler.

ARAZ AKNAM’DAN ENGELSİZ MUTFAK ATÖLYESİ

Gösterilerin ardından kurulan mutfağa Master Chef’in sevilen isimlerinden Araz Aknam konuk oldu. Engelli çocuklarla birlikte mutfağa giren Araz Aknam, böyle bir festivali organize ettikleri için Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya Belediyesi’ne teşekkür etti. Aknam daha sonra çocuklarla birlikte birçok yemek yaptı. Aknam’ın gösterisi de vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

 

Festival pek çok seminer ve konser ile akşam saatlerine kadar devam etti.

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.