Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

19 MAYIS EVET YİNE BAYRAM!

3 sene önce
165 kez okundu
19 MAYIS EVET YİNE BAYRAM!

Bugün apayrı bir heyecan var yine içimde çünkü yine bir, mayıs ayı ve bir bayram. Bu bayram yüce Türk milletinin kalbinde güneşler açtıran ruhunu minnet duygusuyla taçlandıran bir bayram.Bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır.Mustafa Kemal Atatürk’ün benim doğum günüm bu gündür. Dediği aydır.Mayıs ayının her hali bir başka güzeldir.Doğdukça doğuruyor sanki buket,misali rengarenk çiçekleriyle birlikte, bir şeker bayramı ve ardından yine 19 Mayıs Bayramı demem o ki baharla birlikte dünya yüzündeki çoğu zeminler kabuk değiştirirler! Tıpkı 19 Mayıs 1919 gibi…Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk milleti özgürlük uğruna binlerce badireler atlatmıştır. Mustafa Kemal 18 askerle birlikte 16 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek son derece çetin geçen yolculuk sonucunda Samsun’a ulaşması olayı! Bu olay Kurtuluş savaşının fiili başlangıcı olarak kabul edilmetedir.19 Mayıs tarihi son bağımsızlık savaşının başlangıcı olmasıyla ayrı bir önem taşır. Bugünkü varlığımızı o günkü yakılan özgürlük ateşine borçluyuz. 

19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ateşi yakılmamış olsaydı, bugün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye ne bir devlet ne de saltanat içerisinde yaşayanlar olurdu. 

”19 Mayıs, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, olup bitenlere ‘Hayır’ demesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatması ve başardığımız bu mücadeleden sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bizim tarih sahnesinden silinme tehdidini atlatıp, aydınlık bir geleceği avuçlarımızın içerisine aldığımız gündür. Bağımsızlık meşalemizin Samsun’da yakılmasının 102’yılında önemli ve büyük bayramımız olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi pandemi ortamında kutlanacak. Binaların, cadde ve sokakların Al bayraklar ve Atatürk posterleriyle donatıldığı ülkemizde,23 Nisan’da yapmış olduğumuz gibi yine Milletçe hepimiz saat 19. 19’da hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyarak, pandemi koşullarına rağmen 19 Mayıs’ı en güzel, en renkli şekilde kutlayacağız” 

Ve diyeceğiz ki; 23 Nisan’da çocuğuz biz, 19 Mayıs’ta genciz, 30 Ağustos’ta zaferiz, 29 Ekim’de CUMHURİYET’iz. Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerinin bekçisiyiz, diyor ve her yıl büyük bir coşkuyla kutluyorsak, bunu Samsun’dan yakılan özgürlük ateşine borçlu olduğumuzu hepimiz idrak etmeliyiz. İşte 19 Mayıs Bayramı’nın büyüklüğü ve önemi buradan ileri geliyor. Atatürk’ün ben 19 Mayıs’ta doğdum, benim doğum günüm bugün demesinin nedeni de budur.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Nice Bayramlara… Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’da Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’da başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük zafere ulaşılmıştır. 

 

Büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği Türk gençliğine önemli görevler düşmektedir.  

Sevgili gençler, bu değerli emaneti sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak en önemli görevinizdir. Kendinizi gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmeli ve geleceğe güvenle bakmalısınız. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve tüm Türkiye’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 

 

Ne Mutlu Türküm Diyene…

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.