Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

MESLEK SEÇİMİ ŞANSA BIRAKILMAYACAK KADAR CİDDİ BİR MESELE

12 ay önce
57 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Yaşamımız boyunca birçok önemli karar veririz. Bu kararların belki de en önemlisi olan meslek seçimini ise gençliğimizin baharında veriyoruz. Peki kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz ve üniversite tercihi ve beraberinde gelen meslek seçimini o yaşlarda ne kadar doğru şekilde yapıyoruz? Sahi kendimizi yeterince iyi tanıyor muyuz? Yanlış meslek seçiminin sosyal yaşamımızı nasıl etkileyeceğinin ne kadar farkındayız?
Üniversite giriş sınavında sadece iyi puan mı almak önemli yoksa sizi size uygun mesleğe ulaştıracak puanı almak mı daha önemli? İşte tam da bu soruların cevabını kendinizi keşfederek öğrenebilirsiniz. Bitest ise kendini keşfetme konusunda siz değerli gençlere büyük bir kolaylık sağlıyor.

Kariyerleri hakkında karar alırken birçok öğrenci kendi karakterlerine uygun bölümler ve meslekler seçmek yerine o günlerde popüler olan meslekleri seçme eğilimindedir. Bunun yerine kişilik tipinizle gerçekten uyumlu bölümler seçmelisiniz. Örneğin açık havada zaman geçirmeyi ve fiziksel olarak aktif olmayı seven biri için mimarlık pek uygun olmayabilir çünkü mimarlık mesleğini icra ederken uzun süreler boyunca masa başında çalışmanız gerekebilir.

Kişilik tipinizle uyumlu bir meslek seçmeniz için en önemli neden mutlu bir yaşam sürmektir. İş hayatına atılmanızın ardından gününüzün büyük çoğunluğunu mesleğinize ve işinize ayırmanız gerekecek. Kişiliğinizle uyumlu bir meslek sahibi olmadığınızda hem işinizi yapmakta daha çok zorlanabilir, hem de işinizi keyifle yaptığınız bir şey olarak görmektense bir yük gibi görebilirsiniz. Böylesi bir durum şüphesiz kişisel yaşamınızda da mutsuzluğa, yorgunluğa, isteksizliğe yol açacaktır.

Yanlış Meslek Seçimi Sosyal Çevrenizi Olumsuz Etkileyebilir

Bir diğer neden olarak ise yetişkin yaşamınızda sosyal çevrenizin önemli bir kısmının aynı ya da benzer bir işte çalıştığınız insanlardan oluşacak olmasıdır. Gününüzün en az 3’te 1’lik bir kısmında aynı ortamda bulunacağınız insanlarla ortak ilgi alanlarına sahip olmak, daha kolay iletişim kurabilmek, iş hayatı dışında da arkadaşlık yapabilmek çok doğal bir istektir. Oysa kişiliğinizle uyumsuz bir meslek yaptığınızda bu tür sosyal kazanımlar elde etmek de zorlaşacaktır.

Mutlu olmadığınız bir işi yaparken psikolojik ya da sosyal olarak zorluklar yaşamanızın yanında maddi olarak da istediğiniz seviyeye gelemeyebilirsiniz. Zevk almadığınız bir mesleği yaparken iş tatmininiz daha düşük olacaktır. Dolayısıyla daha düşük performans göstermeniz de olasıdır. Yeterince iyi performans göstermediğiniz için terfi almanız ve kariyerinizde ilerlemeniz de daha zor olabilir. Bunun yanında kendi kişilik özelliklerinizin iyice farkında olduğunuzda doğru mesleği aramak için sık sık iş değiştirmek zorunda kalmayacak ve finansal olarak daha istikrarlı bir durumda olacaksınız.

 

 

 

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 2544 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.