Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

BAŞKAN AŞKAR:BİZİ DE DEVRİMCİLİĞE YAZSINLAR!

2 sene önce
111 kez okundu
BAŞKAN AŞKAR:BİZİ DE DEVRİMCİLİĞE YAZSINLAR!

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, ülke gidişatı ile ilgili iktidarı eleştiren değerlendirmelerde bulundu. Ekonomiden, sosyal hayata kadar birçok konuda AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini belirten Başkan Aşkar:” Düzen için devrimci bir dönüşüme ihtiyaç var.” dedi.

Başkan Aşkar, tüm muhalefet partilerinin AKP iktidarına karşı net bir tutum sergilemesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı;” Birlik tartışması yürütülüyor; bugün mevcut rejime ‘hayır’ diyen en geniş birliğin, ittifakın güçlendirilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Muhalefetin belirli kesimlerinin daha önceki yıllardan farklı olarak AKP karşısında belirsiz bir tutumdan uzak net bir tutum içinde olması bu anlamda çok önemli bir gelişme. Bununla birlikte bugün bir politik alternatifin noksanlığı muhalefeti belli bir noktada sınırlandırıyor. Açık ki millet ittifakının sonunda bugünkü rejimin ana karakteriyle uzlaşan politikalarıyla da bu programla uyumlu ve içeriği muğlak bir demokrasi programıyla da ülkenin krizden çıkabilmesi mümkün değil. Ülkenin devrimci bir dönüşüme ihtiyacı var, bu iktidardan kurtulmak şart ama bu düzeni, halkın yararına dönüştürmeden halkın sorunları tam olarak çözülemeyecek.”dedi.

ATLARI BAĞLAYACAK TOPLUMSAL MÜCADELE

Her konuda köklü bir değişime ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Aşkar;” Bugün bunu nasıl başaracağımızı; gerçek bir değişim gücüne nasıl kavuşacağımızı düşünmeliyiz. Ancak böyle bir anlayışla bu rejimi yenilgiye uğratacak bir etkinliğe sahip olabiliriz. Muhalefet ağırlıkla sanki bir düğün dernek havasında; olağanüstü bir seçime değil de bir devir teslim törenine gidiyormuşçasına bir tavır içinde. Öyle ki herkes AKP sonrası için kendine yer ayırıyor, birileri koltuk dağıtıyor, birileri koltuk beğeniyor! Biz tüm toplumu ve muhalefeti uyarıyoruz! Bu aşamada seçim koşullarını belirlemeye yönelik bir toplumsal mücadeleye; atı bir kez daha çalmaya çalışacak olan iktidara karşı atları bağlayacak bir mücadeleye ihtiyaç var! Dikkatleri burada toparlamamız gerekiyor!
Türkiye’nin önünde çok zorlu bir süreç var. Bugün öncelikle iktidarın değişim sürecine, seçim koşullarının belirleneceği bir mücadele sürecine odaklanmamız gerekiyor. İkincisi de bu krizden çıkış için sol bir alternatifin ortaya konulmasına ihtiyaç var. Kırık dökük bir değişim değil; ‘gerçek bir değişimi nasıl gerçekleştirebiliriz’ bunun üzerine düşünmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

ÜLKENİN GELECEĞİNİZİ KURMAYA TALİBİZ

Tek çıkar yolun devrimcilik ruhuyla gerçekleşebileceğini vurgulayan Başkan Aşkar;” Nasıl değiştireceğiz? Son dönemin Sen Ben Lenin filmi, heykelin SSCB yıkılınca Akçakoca’ya vurması üzerine bir hikaye. Filmin yönetmeni, filmi yaparken bir müzisyen arkadaşının, Lenin için “Batman” benzetmesi yaptığını ifade ediyor. Lenin’in fikrinden bağımsızlaştırıp bir bireysel kahraman benzetmesi yapabiliyor bu çağın büyüsü. “Hepiniz kahramansınız, hepiniz çok özelsiniz” derken öte yandan toplumun birbiriyle ilişkisini keserek birbiriyle olan ilişkisinden ortaya çıkacak potansiyel gücünü de eziyor. Siyaset de bu bireyselliğe dayalı bir imajlar dünyasına sıkışıyor. Buradan çıkış için Lenin’in ‘büyüsü’nü hatırlamaya ihtiyacımız var. Oxana Timofeeva, ‘Lenin’in büyüsü’nün özgün tarafı, mucizelerin bireyler değil birleşmiş insanlar tarafından hayata geçirilmesiydi. Lenin’in mucizesini mümkün kılan bizzat kolektifliktir. “Devrim büyücülerinin üstün güçleri dayanışma ve yoldaşlıktan ileri gelir” der. Zorluğun üstesinden gelen; en çaresiz koşulda her şeyi göze alarak dağları yerinden oynatabilen öznenin bunu yapabildiği koşulları mucizevi bulan Timofeeva, Lenin için bu mucizeyi gerçek kılan şeyin örgütlülük olduğunun altını çizer. Bunun adı devrimciliktir; işte şimdi herkes çıkıp “Bizi oraya yazın, buraya yazın” diyor ya bizi de devrimciliğe yazsınlar yine! Biz Yeniden Halk,Hak, Özgürlük ve Demokrasi İçin DSP- Demokratik Sol Parti Olarak bu ülkenin geleceğini kurmaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.