Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Azerbaycan milletvekili: “Zangazur koridoru “Bir Kuşak Bir Yol” projesi bağlamında yeri doldurulamaz bir proje”

2 sene önce
74 kez okundu
Azerbaycan milletvekili: “Zangazur koridoru “Bir Kuşak Bir Yol” projesi bağlamında yeri doldurulamaz bir proje”

Melihat İbrahimkızı: “Azerbaycan ve Türkiye bölgedeki güç dengelerini değiştirmiştir…” “44 günlük Vatan Savaşı’ndaki tarihi zaferimizin ardından Azerbaycan ve Türkiye bölgedeki güç dengelerini değiştirmiştir”. Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Melihat İbrahimkızı söyledi.

Onun sözlerine göre, hiçbir güç, iki kardeş ülkenin, stratejik hedefleri de dahil olmak üzere iradesine karşı çıkamaz ve bu projenin uygulanmasına engel olamaz: “Karabağ ve Doğu Zengazur’un güvenliğini daha da garanti altına alan bu küresel projenin gerçekleşmesi ile 100 yıl önce karayla kesilen Türk dünyası, coğrafisi olarak, yeniden birleşecek ve iletişim olanakları genişletilecek ve böylece tarihi adaletsizlik aradan kalkacaktır. Karabağ’a açılan kapı, yani sadece 8 aydır, mayınlardan temizlenen Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nın iki kardeş ülke cumhurbaşkanlarının bir araya gelmesi ile hizmete açılması sıradan bir olay değildir.

Her şeyden önce bu, kardeşliğimizin ve devletimizin gücünün, kurtarılan toprakların kısa sürede geri kazanılması, Karabağ’ın herkesin barış içinde yaşayabileceği gelişmiş bir yer haline getirilmesi için eşi benzeri olmayan çalışmaların yapıldığının bir göstergesidir, diye düşünüyorum. Ermenistan’daki bu tarihi olayın siyasi ve psikolojik sonuçlarına dikkat edersek, Ermenistan’ın bir devlet olarak varlığını sürdürmek ve gelecekteki gelişimini sağlamak istiyorsa, Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğini zaten analiz ettiğini gösteriyor.

Zangazur koridoru sadece uluslararası bir taşımacılık ve lojistik bir proje değil. Zangazur koridoru Türk dünyasının entegrasyonunda ve Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkeler arasındaki kara ilişkilerinin geliştirilmesinde de çok değerli bir rol oynayacaktır. Bu koridor, son yıllarda uluslararası arenada çokça tartışılan “Bir Kuşak Bir Yol” projesi bağlamında yeri doldurulamaz bir projedir. Genel olarak, bu koridorun siyasi, hukuki, tarihi, ekonomik ve jeopolitik açıdan önemi o kadar büyüktür ki, bunu yıllar içinde daha çok hissedeceğiz. Altını çizmek gereken en önemli faktör ise, Zengazur koridorunun, Azerbaycan halkının tarihi topraklarına, Batı Azerbaycan topraklarına kan hafızasının yenilenmesi ve geri dönüşün bir koridoru olmasıdır”.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.