Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

CEHALET TAŞINI DELEN KADIN: HALİDE EDİP

2 ay önce
3.849 kez okundu
CEHALET TAŞINI DELEN KADIN: HALİDE EDİP

Hepimiz kurtuluş yıllarını ve o yıllardaki kadınlarımızın üstün faziletlerini biliriz. Peki bu kendi kendine mi oluştu? Ya da bir an da tüm kadınlar birbirinden habersiz şekilde; haydi orduya ve Kemal’in askerlerine yardım edelim mi dediler? Aslında evet ama bunun belli başlı sebepleri var. İşte bu sebeplerden en çok payını alan isimlerden sadece bir tanesi; yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmen olan Halide Edip. Nam-ı diğer Halide Onbaşı.
İnsanoğlu her zaman bir fikrin bir cesaretin peşinden yola çıkarak zaferlere ulaşmıştır ve her toplumda kitleleri harekete geçiren kahramanlar olmuştur.
Ateşten gömleği giydiğimiz yıllarda da dönemin kadınlarına ışık olan onlara; orduyu, istiklali ve kurtuluş yolunu ateşli konuşmaları ile gösteren bu değerli kadınımız hem kendi döneminde hem de tüm dönemlerde gönüllere taht kurmuştur.
Millî mücadeleden sonra gerçek kurtuluşun medeniyetle olacağını bilen Halide Edip; yurt dışında vermiş olduğu konferanslarla kültürümüzü dünyaya tanıtmış, yurt içinde vermiş olduğu konferanslarla da halkı aydınlatmayı amaçlamıştır. Eserlerinde o dönem toplumunun yaşantısını, kadının toplumdaki yeri ve milli mücadele dönemini anlatmış ve bu eserleri benimsemiş olduğu realist roman tekniğiyle edebiyatımıza kazandırmıştır.
En kıymetli eserlerinden olan “Vurun Kahpeye” romanında Kantarcıların Hüseyin’in, Aliye Öğretmenin ellerine bağladı ip, aydın kadınlarımızın geleceklerini durdurmayı simgelediği gibi Hacı Fettah’ın; birkaç dakika içerisinde şehit olacak olan Aliye Öğretmen’in başına vurduğu taşta, adeta; yaşamak istiyorsan cahil kal, naralarını simgeliyordu. Ama usta yazarımız bu eseri kaleme alarak kadının fazileti ve hamiyetini toplumun dimağlarına zerk etmiş ve aydınlığın ellerine bağlanan ipleri kalemle çözmüş; gelecek yarınların başlarına, cehaletin ellerinden atılmak istenilen taşları yine bir kadın kalemi ile delip geçmişti.
Biliyorum, bir yerlerde hala Halide Edipler var, hala aynı ruhta aynı yürekte kadınlarımız. Acaba kaç kişiler, neredeler; ülkemizde henüz kendisinin dahi Halide Edip olduğunu bilmeyen…

Editör ve Köşe Yazarı
BUĞRA ÇELİK
&
Yazar
PERVİN GÖKSEL

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.