Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Azerbaycan Milletvekilinden Avrupa Parlamentosu’na tokat gibi yanıt…

3 gün önce
17 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 20 saniye sonra kapanacak.
Reklam
Reklamı Geç

Vugar İsgandarov: “Objektif görüş belirtemeyecek durumdaysa en azından bölgede sağlanan güvenliği bozacak görüşler dile getirmemeli…”.”

Avrupa Parlamentosu’ndaki bir grup milletvekilinin inisiyatifiyle Azerbaycan aleyhine kabul edilen kararın devam eden tartışmalarını şiddetle kınıyorum.” Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Vugar İsgandarov bir basın açıklamasında söyledi.

Milletvekiline göre söz konusu olan belge Ermeni ayrılıkçıların tutumunu savunacak cümleler içeriyor ve Azerbaycan’ın Laçin yolunu açması gerektiği vurgulanıyor:

“Ayrıca AGİT barış gücü diye bir şey olmamasına rağmen belgede Rus askeri birliğinin bölgeyi terk etmesi ve yerlerine AGİT barış güçlerinin gelmesi gerektiği belirtiliyor.

Aynı zamanda belgede, “Azerbaycan’ın bölgede kalıcı barış ve güvenliği sağlama çabalarıyla açıkça çelişen, Azerbaycan ve Ermenistan’ın Karabağ’daki Ermenilerle olan ulaşım, enerji ve iletişim ilişkilerinin kesilmesi” çağrıları da yer alıyor.

Avrupa Parlamentosu’nun yaklaşık 4 yıl önce, Aralık 2018’de Avrupa Birliği’nin dış politika ve güvenlik alanındaki ortak politikasına ilişkin bir karar kabul ettiğini dikkate almak gerekir. Avrupa’nın aldığı bu tavır ve kabul edilen bu belge, 2018’de aldığı kararın ilkelerini ihlal etmektedir.

Avrupa Parlamentosu, bahsettiği iletişim hatlarının Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve yasalarına aykırı olarak inşa edildiğini dikkate almalı ve bugün söz konusu iletişim hatlarının Azerbaycan yasalarına uyarlanması gerekmektedir. Avrupa Parlamentosu, kararlarına ve kararlarına dayalı bir politika yürütmelidir. Objektif görüş belirtemiyorsa, en azından bölgede sağlanan güvenliği baltalayacak görüşler dile getirmekten kaçınmalıdır.

Hatırlatmak gerekir ki, birkaç yıl önce, Avrupa Parlamentosu bağımsız olmak isteyen kuruluşları veto etti. Ukrayna, Gürcistan ve Moldova dahil olmak üzere İspanya’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıkladı. Bu durumda Avrupa Parlamentosu neden Azerbaycan’a karşı çifte standart uyguluyor? Avrupa Parlamentosu Rusya’ya bağımlı olan Ermenistan’ın bu kadar çelişkiye rağmen konumunu hangi temelde savunuyor?

Görünen o ki, Avrupa Parlamentosu’nun aldığı pozisyon, bölgede sağlanan güvenliğe tartışmasız bir şekilde meydan okuyor ve buna karşı adımlar atıyor ki bu da Avrupa Birliği’nin dış politika ve güvenlik alanındaki genel politikasının ne kadar güvenilmez ve temelsiz olduğunu gösteriyor”.

 

 

 

Ülker Farmankızı

Reklam
Kullanıcı
Mustafa Doğan
Kanalda toplam 1613 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.